Kojení: Co se kdysi doporučovalo a dnes už neplatí?

Ručník na bradavky

Abyste své bradavky připravily na zátěž v podobě kojení, měly by se například pravidelně v těhotenství třít ručníkem. Toto se však již nedoporučuje, protože se zjistilo, že takové tření mj. ničí ochrannou vrstvu, která se na bradavkách v těhotenství tvoří. Navíc, není to nic příjemného a dráždění bradavek může v některých případech vést až ke spuštění kontrakcí a rozběhnutí porodu.
žena při kojení

Masáž

Místo tření ručníkem můžete zkusit jemnou masáž prsou kvalitním přírodním olejem či těhotenskou kosmetikou (pomůže například ulevit i při svědění či pocitu napětí, což může být v těhotenství běžným jevem, jakož i předejít tvorbě strií). Z pohledu přípravy prsů na kojení to však opět není vůbec potřeba.

Kontrola bradavek

V rámci přípravy prsů na kojení se řeší i tvar bradavek. Pokud mají ženy bradavky vtažené, takzvaně vpáčené, hovoří se nejednou o jevu, který by mohl dělat problémy s kojením. Toto však není pravda, protože miminko se nekojí jen "z bradavky", ale uchopuje větší část dvorce. Kdysi se doporučovalo a někde je to stále zažité, že pokud má budoucí maminka vpáčené bradavky, měla by v těhotenství nosit jakési formovače bradavek. Ty by měly sloužit na "vytáhnutí" bradavek, aby později miminko nemělo problém s přisátím. Jelikož však miminko nesaje jen bradavku, jak jsme již zmínili, není tento způsob přípravy na kojení vůbec potřebný.

Prsa není potřeba připravovat

Prsa a bradavky na kojení opravdu nemusíte nijak zvlášť připravovat. Důležitá je však spíše příprava z pohledu správných informací. Pomoci v tomto směru může dobrý předporodní kurz, respektive kurz přípravy na kojení vedený laktační poradkyní.

žena v tílku

Další skvělou možností, jak se na kojení připravit a vyhnout se případným problémům, je najít si laktační poradkyni. Není pravda, že byste si ji měly hledat až v případě problémů s kojením, protože prevence je určitě lepší. Laktační poradkyně vám poradí, jak má vypadat správná poloha při kojení, jak rozeznat, zda je miminko správně přisáté a mnoho jiného.